Vrste meditacije: od opuštanja do prosvetljenja

Piše: Milan Todorović

 

Meditacija je jako čudna reč koju svako shvata na svoj način. Za neke je sinonim za duboka opuštanja, za neke je asocijacija na kultove, sekte, dogme.

Iako ne volim termin meditacija, neka moja definicija u širem smislu bi bila: „Meditacija je veza i put između nas u jednom stanju svesti i nas u drugom stanju svesti.“

Na Sanskritu najviše joj odgovara termin Djana (Dhyana), o kojoj će kasnije biti reči, a na srpskom ili ex Yu jezicima adekvatan prevod bi bio udubljivanje do usredsređivanja.

Na tom putu, naš nervni sistem prolazi kroz različita stanja svesti. Postoje prelazna stanja svesti, tj. hipnogogija i izmenjena niža stanja svesti, na primer: REM, nREM, ne daj Bože koma, ali i neka viša stanja svesti.

Klasična putanja bi bila, moždani talasi su u budnom stanju (beti), prolaze kroz prvo hiponogoško (hipnogogija je vrsta među stanja i ima ih nekoliko) stanje ka alfi, zatim su u alfa ili REM fazi, pa drugoj hipnagogiji ka teta talasima (nREM fazi), pa ako ne zaspimo u teti, proći ćemo još jednu hipnagogiju ka gama talasima ili višem stanju svesti.

Ta viša stanja se od tradicije do tradicije različito nazivaju i boje religioznim sadržajima, a nepristrastno i najbolje su sistematizovana u Patanđalijevim Joga Sutrama, kroz Vede, Budizam, tj. na Istoku generalno. Nabrojiću neke od termina: Samadi (Samadhi), Satori, Turija, Stanje posmatrača, Više JA, Turija Tita, Nirvana, Nirguna Brahman, Savi Kalpa, Nirvi Kalpa, Dharma Mega Samadi, Sahađa, Mokša, Kajveljam, Sat Ćit Ananda, Samorealizacija, Bogorealizacija ili u hrišćanstvu Logos, Hristos, Carstvo Nebesko…

Svaka vrsta meditacije ima specifične tehnike, a u zavisnosti od ciljeva, mogu pružati duboko opuštanje, isceljenje, lečenje trauma, fokus, povećanje pažnje i mentalnu jasnoću, emocionalni balans leve i desne hemisfere, balans simaptičkog i parasimpatičkog nervnog sistema. njihovih neurotransmitera i neuromodulatora, ali i nedualno stanje krajnje istine i blaženstva. A kao i svaka veština, ako se nepravilno praktikuju, mogu dodatno pogoršati stanje organizma.

Pošto je meditacija postala i pomodarstvo, a ljudi vole da poziraju u meditativnim pozama, tj. asanama, ideaja ovog članka je da pokažemo šarenilo različitih ciljeva (dubokog) udubljivanja sa usredsređivanjem, bez da ulazimo u tehnike i sadanu (meditativnu praksu) za njihovo dostizanje.

Da bi saznali na koju vrstu udubljivanja ili meditacije mislite,  evo liste desetak vrsta „meditacija“, pa razmislite da li neka od njih rezonira sa vama, tj. na šta misli sagovornik, a na šta vi, ako se u konkretnom razgovoru spomene reč meditacija.

Mindfulness meditacija (Meditacija svesnosti)

Mindfulness meditacija je fokusirana na prisutnost u trenutku, odnosno na svesnost sadašnjeg trenutka bez osude ili prosuđivanja. Ova praksa uključuje koncentrisanje na disanje, zvukove, ili senzacije u telu, dok se osećanja i misli posmatraju bez vezivanja za njih.

  • Nivo 1: Početna svesnost o disanju i senzacijama. Ovaj nivo je karakterističan za početnike i fokusira se na osnovne tehnike disanja, koncentracije i prisutnosti. Vežbanje na ovom nivou donosi opuštanje, umirivanje misli i početno razumevanje svesti.
  • Nivo 2: Širenje fokusa na svesnost svih emocija i misli. Na srednjem nivou praktikanti dostižu kontrolu nad sopstvenim mislima i emocijama, postajući svesniji unutrašnjeg sveta. Ovaj nivo donosi veću emocionalnu stabilnost, kao i dublji nivo svesnosti i koncentracije.
  • Nivo 3: Duboka svesnost o povezanosti sebe i okruženja, uz smanjenje unutrašnjeg dijaloga. Na ovom nivou mindfulness meditacija postaje stanje postojanja. Praktikanti dostižu stanje potpune prisutnosti, bez ometanja spoljašnjim ili unutrašnjim faktorima. Ovaj nivo karakteriše osećaj unutrašnjeg mira.
  • Evo linka ako želite više da naučite o tehnikama mindfulness meditacije.

Transcendentalna meditacija (TM)

Transcendentalna meditacija koristi mantru, odnosno ponavljanje reči ili zvuka, kako bi um postigao stanje dubokog unutrašnjeg mira. Fokusiranjem na mantru, osoba dolazi u stanje opuštene koncentracije, dostižući osećaj unutrašnje radosti i mira.

  • Nivo 1: Svladavanje tehnike ponavljanja mantre
  • Nivo 2: Iskustvo smirenosti i dubljeg fokusa
  • Nivo 3: Transcendencija, stanje potpune svesnosti bez misli i osećanja

Zen meditacija (Zazen)

Zen meditacija, ili Zazen, je tradicionalna japanska praksa fokusirana na sedenje u položaju i praćenje disanja. Cilj je dostići stanje unutrašnje tišine i praznine kroz jednostavno postojanje.

  • Nivo 1: Osnovna kontrola disanja i stabilnosti položaja
  • Nivo 2: Opuštanje tela i smanjenje misaonog toka
  • Nivo 3: Iskustvo potpune praznine ili „ništa“, gde dolazi do potpunog mira i jasnosti

Vipassana meditacija

Vipassana meditacija, poznata i kao „meditacija uvida,“ jedna je od najstarijih tehnika meditacije, proistekla iz budističke tradicije. Fokusira se na duboko posmatranje unutrašnjih senzacija i misli, kao i na prolaženje kroz promene u svesti.

Posmatranje disanja i fizičkih senzacija

Vipassana počinje fokusiranjem na disanje i fizičke senzacije, obično kroz svesno skeniranje tela od glave do pete. Ova praksa povećava svesnost i uvodi nas u sadašnji trenutak.

  • Nivo 1: Svesnost o disanju i osnovnim senzacijama
  • Nivo 2: Dublje posmatranje osećaja u telu i njihovih prolaznih priroda
  • Nivo 3: Dublji uvid u prolaznost misli, emocija i veća emocionalna stabilnost

Razvijanje uvida u prolaznost

Kako praktikant napreduje, Vipassana vodi do dubljeg uvida u prolaznost svega u životu, uključujući misli i emocije. To omogućava oslobađanje od vezanosti i smanjenje patnje kroz razumevanje prirode promena. Dakle, ako se ne može promeniti spoljašni stres, može se promeniti reakcija na stres.

  • Nivo 4: Duboka spoznaja nestalnosti, koja vodi do oslobađanja od stresa i bola
  • Nivo 5: Iskustvo dubokog unutrašnjeg mira i nevezivanja za spoljne okolnosti

Vedantička meditacija – viddjasana ili nedualna meditacija

Vedantička meditacija, zasnovana na filozofiji Vedante (sve je jedno i jedno je sve), fokusira se na dublju spoznaju sopstva i jedinstvo sa univerzalnom svešću. Ova meditacija se često koristi za dostizanje spoznaje „ko sam ja?“ i oslobađanje od ograničenih predstava o sebi. Deset najbitnijih Upanišada dolaze do odgovora „Tat tvam asi„, ili „To si ti“. Razumevanje svake od njih je zahtevno, a ako želite proučite Mandukija Upanišadu, gde se objašnjava pevanje glasa „Om“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milan Todorović (@seoexpert.rs)

Ispitivanje prirode svesti

Praksa počinje postavljanjem pitanja o sopstvenom identitetu, često kroz introspektivno promišljanje pitanja kao što je „ko sam ja?“ što otvara prostor za dublje uvide u prirodu postojanja.

  • Nivo 1: Istraživanje misli i identiteta kroz introspektivno promišljanje
  • Nivo 2: Dublje razumevanje vezanosti za ego i mentalnih obrazaca
  • Nivo 3: Sticanje uvida u univerzalnu svest i postizanje unutrašnjeg mira

Jedinstvo sa svešću i bezgranična ljubav

Na višim nivoima, vedantička meditacija vodi do iskustva jedinstva sa svešću, gde praktikant postiže osećaj jedinstva sa univerzumom, oslobađajući se individualnog ega i usvajajući univerzalnu ljubav. Ne postoji više podela na Ego unutar granica kože i ostatak sveta. Paretalni mozak se isključuje, Defolt mode network takođe, a subjektivni osećaj je sledeći:

  • Nivo 4: Oslobađanje od ega i osećaj sveprožimajuće ljubavi, Ananda
  • Nivo 5: Postizanje stanja jedinstva i bezgranične svesti (Ćit), čime se dostiže najviši nivo istine (Sat) vedantičke meditacije

Tantrička meditacija

Tantrička meditacija je kompleksna praksa koja se bavi energijama u telu i spajanjem „muške“ svesti i „ženske“ energije u spandu tj. puls, kao i balansiranjem energije kroz čakre. Tantra nije samo fizička praksa, već i duhovni put ka dubljoj samospoznaji. Na zapadu vlada uglavnom nerazumevanje za tantričke prakse, a asocijacije su različiti položaji za vođenje ljubavi, što je uglavnom neistinito.

Rad sa čakrama i energetskim centrima

Tantrička meditacija se često oslanja na rad sa čakrama, fokusirajući se na otvaranje i balansiranje energetskih centara u telu mističnom snagom koju nazivaju Kundalini. Postoje tri vrste čistote Kundalinija: Prana Kundalini, Ćit Kundalini i Para Kundalini. Postoje mnogo vrsta tanri, a desna ili duhovna tantra podrazumeva vođenje Kundalinija kroz mantru, balansiranje, otpuštanje energetskih blokada i dostizanju harmonije.

  • Nivo 1: Svesnost o energetskim centrima, buđenje Kundalinija (Kundalini Aweikening) i rad sa čakrama
  • Nivo 2: Otvaranje i balansiranje čakri, oslobađanje energije
  • Nivo 3: Prolaženje kroz sve nivoe čakri i postizanje energetskog sklada

Spajanje muške i ženske energije

Jedan od ključnih aspekata tantre je spajanje muške (Šiva) ili čiste svesti i ženske (Šakti) energije, čime se dolazi do stanja potpunog balansa i harmonije. Ovo se postiže kroz meditaciju, vizualizaciju i energetske vežbe.

  • Nivo 4: Svesnost o plesu čiste svesti i energije (Šiva Šakti) i njihovo usklađivanje
  • Nivo 5: Postizanje stanja prosvetljenja kroz potpunu harmoniju, balans i jedinstva unutar sebe

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milan Todorović (@seoexpert.rs)

Tonglen meditacija

Tonglen meditacija potiče iz tibetanskog budizma i usmerena je na praktikovanje saosećanja kroz proces „davanja i primanja.“ Ova meditacija omogućava praktikantu da kroz disanje simbolično „preuzima“ patnju drugih i „izdiše“ ljubav i pozitivnu energiju ka njima.

Proces meditacije Tonglen

Tonglen meditacija uključuje vizualizaciju i disanje kroz koje praktikant preuzima tuđu patnju, a potom kroz izdah šalje ljubav i spokoj. Ova meditacija razvija duboko saosećanje i pomaže u prevazilaženju osećaja odvojenosti.

  • Nivo 1: Vizualizacija preuzimanja patnje i davanja ljubavi
  • Nivo 2: Duboko osećanje povezanosti sa drugima kroz saosećanje
  • Nivo 3: Potpuno oslobađanje od egoističkog razmišljanja kroz bezgraničnu empatiju

Meditacija ljubavi i dobrote (Metta meditacija)

Ova tehnika je posvećena razvijanju saosećanja, ljubavi i dobrote prema sebi i drugima. Metta meditacija se često koristi za smanjenje osećaja ljutnje, ljutnje, ili stresa, jačajući osećaj povezanosti sa drugima.

  • Nivo 1: Fokusiranje na osećaje dobrote prema sebi
  • Nivo 2: Širenje osećaja ljubavi prema bliskim ljudima
  • Nivo 3: Izražavanje ljubavi i saosećanja prema celom svetu, bez uslova i očekivanja

Tratak meditacija

Tratak meditacija, poznata i kao „gledanje u tačku“ ili obično „gledanje u plamen sveće„, dolazi iz jogičke tradicije i koristi se za poboljšanje koncentracije i usmeravanje uma. U ovoj meditaciji praktikant usmerava pogled na jedan objekt, najčešće sveću, tačku na zidu ili neku simboličnu sliku, bez treptanja, kako bi postigao stanje unutrašnje jasnoće i fokusa.

Praksa Tratak meditacije

U Tratak meditaciji, praktikant postavlja objekt na udaljenost od oko 30 do 60 centimetara i fokusira se na njegovu tačku dok oči ostaju nepokretne i opuštene. Kada oči postanu umorne, one se zatvaraju, i tada praktikant može vizualizovati objekt u svom umu. Ova tehnika pomaže u izoštravanju pažnje i smirivanju uma.

Nivo 1: Fokus na objektu bez treptanja dok ne osetite blagi zamor u očima
Nivo 2: Zatvaranje očiju i vizualizacija objekta u unutrašnjem pogledu
Nivo 3: Postizanje stanja potpunog unutrašnjeg fokusa i mentalne jasnoće, gde misli postaju tihe

Benefiti Tratak meditacije

Tratak meditacija poboljšava koncentraciju, smanjuje nemir i pomaže u jačanju vida. Osim što izoštrava pažnju, ova meditacija doprinosi miru i stabilnosti uma. Na višim nivoima, Tratak može olakšati ulazak u dublje meditativno stanje jer um postaje naviknut na održavanje usmerene pažnje.

Vođena meditacija

Vođena meditacija uključuje slušanje instrukcija koje vas vode kroz mentalne slike i senzacije. Može se koristiti za opuštanje, oslobađanje od stresa, ili postizanje mentalne jasnoće i viših stanja svesti. Ova vrsta meditacije se često koristi kao uvod u dublje meditativne tehnike.

  • Nivo 1: Prvo iskustvo opuštanja uz slušanje instrukcija
  • Nivo 2: Veća osećajnost i vizuelizacija slika i senzacija
  • Nivo 3: Sposobnost ulaska u duboko meditativno stanje bez potrebe za vodičem

Budistička meditacija – Potpuni balans ili Samata

Budistička meditacija obuhvata razne tehnike i pristupe koji su usmereni na postizanje svesnosti, mudrosti i unutrašnjeg mira. U srcu budističke prakse je oslobađanje uma od patnje kroz direktnu spoznaju prolazne prirode postojanja. Postoje dva glavna tipa budističke meditacije: Samata i Vipassana.

Šamata (Samata)  – Meditacija smirivanja uma

Šamata meditacija, poznata i kao „meditacija smirenja,“ koristi tehniku usmeravanja pažnje ka jednom objektu – često disanju – kako bi se um umirio i postigla koncentracija. Praktikant tokom Šamate uči da postepeno smiruje nemirne misli, što omogućava dublje opuštanje i jasnoću uma.

  • Nivo 1: Fokusiranje na disanje i svest o telesnim senzacijama
  • Nivo 2: Postizanje stabilnog fokusa i emocionalne stabilnosti kroz usmerenu pažnju
  • Nivo 3: Duboko stanje smirenosti (Neurološki je postignuta varijabilnost srca sa rezonancom disanja) gde um ostaje stabilan, pružajući osećaj mira i koncentracije

 Joga nidra (meditacija svesnog spavanja)

Joga nidra, poznata i kao „svesno spavanje,“ je tehnika duboke opuštenosti u kojoj praktikant ostaje budan dok je telo u stanju opuštanja nalik snu. Ova tehnika se koristi za oslobađanje od stresa, mentalnu relaksaciju i detoksikaciju uma.

  • Nivo 1: Opustite telo i dovedite se u stanje svesnog odmora
  • Nivo 2: Produbljivanje svesti kroz vizualizaciju i skeniranje tela
  • Nivo 3: Postizanje stanja potpune svesnosti u kojem um odmara dok je telo potpuno opušteno

Zanimljivo je da su većina vodećih neurologa zagovornici Jaga nidre. Čak koriste termin Non Sleep Deep Rest, NSDR da bi napravili otklon od mističke pozadine.

Qi gong meditacija

Qi gong meditacija potiče iz kineske tradicije i povezana je sa praksom Qi gong vežbi, koje balansiraju vitalnu energiju (qi) u telu. Ova meditacija se koristi za povećanje energije laganim stojećim pokretima i dijafragmalnim disanjem za jačanje zdravlja i balansiranje uma i tela. Protok Qi ili Či ili Ći energiji kroz sistem meridijana, sličan je, ali i ne identičan sa protokom Kundalinija kroz sistem od 72.000 nadija i sistem energetskih točkova, tj. čakri.

  • Nivo 1: Fokus na disanje i osnovno kretanje energije kroz telo
  • Nivo 2: Usmeravanje energije kroz specifične pokrete i koncentraciju
  • Nivo 3: Postizanje stanja harmonije u kojem energija slobodno teče kroz sve meridijane

Meditacija vizualizacije

Meditacija vizualizacije koristi snagu imaginacije za postizanje ciljeva, ispunjenje želja ili usmeravanje pažnje ka pozitivnim ishodima. Praktikanti stvaraju mentalne slike koje stimulišu osećaje sreće, zdravlja ili uspeha.

  • Nivo 1: Kreiranje osnovnih pozitivnih slika i mentalnih scena
  • Nivo 2: Pojačavanje detalja i emotivne povezanosti sa vizualizacijom
  • Nivo 3: Transformacija svesti kroz snažnu povezanost sa vizualizovanim ishodom, tj. povećanjem verovatnoće da cilj ne prođe pored meditanta.

Meditacija zvuka (Nada yoga)

Nada yoga, poznata kao meditacija zvuka, koristi unutrašnje i spoljne zvuke kao sredstvo za postizanje stanja unutrašnjeg mira. Ovo može uključivati fokusiranje na tišinu, prirodne zvuke, mantru ili čak unutrašnji „unutrašnji zvuk“ koji se čuje tokom meditacije.

  • Nivo 1: Fokus na spoljašnje zvukove i njihovo svesno slušanje
  • Nivo 2: Praćenje unutrašnjih zvukova i prelazak u dublje stanje svesti
  • Nivo 3: Postizanje stanja jedinstva i unutrašnjeg mira kroz povezanost sa zvukom

Meditacija pažnje tela (Body scan)

Meditacija pažnje tela ili skeniranje tela koristi se za povećanje svesnosti o telesnim senzacijama i relaksaciju svakog dela tela. Ova meditacija pomaže u smanjenju fizičkog stresa i anksioznosti. Najnovija istraživanja kažu da je podsvest celo telo.

  • Nivo 1: Osnovno skeniranje tela uz opuštanje ključnih mišićnih grupa
  • Nivo 2: Dublje fokusiranje na sitne senzacije i opuštanje svakog dela tela
  • Nivo 3: Osećaj potpunog jedinstva tela i uma kroz svesnost tela

Kundalini meditacija

Kundalini meditacija je praksa koja koristi disanje, mantru, pokrete, akcije ili krije i vizualizaciju za podizanje Kundalini energije koja se, prema ovoj tradiciji, nalazi tri i po puta spletena na dnu kičme. Cilj je buđenje energije i postizanje stanja prosvetljenja. Nauka još uvek ne zna šta je Kundalini, ali verovatno je veza između maksimalne brzine rada maksimalnog broja mitohondrija i protoka cerebro spinalnog fluida u rezonanci sa dorzalnim vagusom.

  • Nivo 1: Svesnost o Kundalini energiji i priprema tela kroz disanje
  • Nivo 2: Aktiviranje energije kroz disanje, pokrete i mantru
  • Nivo 3: Buđenje Kundalini energije i postizanje viših stanja svesti. Kundalini kreće od Muladhare, Svadistane, Manipure, Anahate, Višudi, Adžne do Sahasrare.

Šamanska meditacija

Šamanska meditacija je drevna praksa povezivanja sa prirodom, unutrašnjim duhovima ili svetom energijom kroz ritam, pesmu ili vizualizaciju. Šamani često koriste bubnjeve ili druge ritmičke instrumente za postizanje transa uz halucinogenim napicima.

  • Nivo 1: Fokusiranje na ritam i povezivanje sa prirodom
  • Nivo 2: Kontakt sa unutrašnjim simbolima ili duhovima vođama
  • Nivo 3: Stapanje sa prirodom i dostizanje stanja jedinstva sa svetom

Svaka od ovih meditacija pruža jedinstvene tehnike i iskustva, omogućavajući vam da istražite različite puteve ka smirenju, spoznaji i transformaciji.

Kaja Kalpa meditacija

Kaja Kalpa meditacija je drevna ajurvedska tehnika podmlađivanja koja dolazi iz indijske tradicije. Termin „Kaya Kalpa“ znači „transformacija tela,“ a ova praksa se koristi za obnavljanje vitalne energije, usporavanje starenja i postizanje balansa između tela i uma.

Principi Kaja Kalpa meditacije

Praksa Kaja Kalpa meditacije kombinuje tehnike disanja, specijalnu ishranu, i duboko svesno opuštanje. Fokusira se na stimulaciju vitalne energije (prane) u telu, posebno kroz energetsku centriranost u kičmenom stubu, već spomenutom Boginjom Kundalini. Veruje se da ovakva praksa pomaže u detoksikaciji organizma, produžavanju života i podmlađivanju fizičkog i mentalnog stanja.

Faze i benefiti

Meditacija Kaja Kalpa ima nekoliko faza: od čišćenja tela i uma, kroz fokusirano disanje, do energetskog balansiranja kroz vizualizaciju. Na višim nivoima, praktikanti mogu osetiti povratak vitalnosti, mentalnu svežinu i smanjenje znakova starenja. Takođe, ova praksa može biti sredstvo za postizanje dubljeg mira i duhovne harmonije.

Za kraj: Djana ili Dhyana meditacija

Dhyana meditacija, često prevođena kao „kontemplacija“ ili „duboka meditacija,“ potiče iz drevne indijske tradicije i predstavlja sedmi stepen u osmostrukom putu joge prema Patanđalijevim Jogasutrama. Dhyana je temelj jogičke meditativne prakse i vodi do stanja nepokolebljive pažnje i duboke unutrašnje smirenosti.

Suština Dhyane – Um u stanju tišine

Dhyana meditacija se bazira na dugotrajnom održavanju fokusa na jednom objektu ili konceptu bez ikakvih ometanja. Za razliku od početnih meditativnih tehnika koje podrazumevaju svestan napor da se um smiri, Dhyana je prirodno, lako stanje svesne prisutnosti u kojem misli miruju. Cilj ove prakse je prevazilaženje svih unutrašnjih barijera i postizanje stanja kontinuiranog fokusa bez napora.

  • Nivo 1: Prvobitni fokus na objekt meditacije, poput disanja, mantre ili unutrašnjeg svetla
  • Nivo 2: Dublje produbljivanje pažnje, gde um ostaje usmeren bez unutrašnje buke ili ometanja
  • Nivo 3: Osećaj stapanja s objektom meditacije, gde nestaju osećaj individualnosti i granica

Djana (Dhyana) kao most ka Samadhi-ju

Dhyana se često naziva prelaznom fazom ka Samadhiju, najvišem stanju prosvetljenja i apsolutne svesnosti u jogi. Dok je u Dhyani fokus stabilan i dubok, um je i dalje prisutan u stanju kontemplacije i dualnosti. Kako praktikant napreduje, dolazi do potpunog stapanja svesti s objektom meditacije, što vodi ka stanju Samadhi, gde su svi tragovi dualnosti prevaziđeni. U Savi Kalpa Samadiju, jogi može po volji da se vrati u osnovno stanje svesti po želi, a u Nirvi kalpi ne može (to odlučuje njegova Kundalini energija). Dešava se da običan čovek usled nekih ekstremnih događaja, iako retko, može ostati i po nekoliko nedelja u Nirvi Kalpi Samadiju. Ovo stanje je i iskusnim neurolozima nepoznanica, ne razlikuju ga od kome.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milan Todorović (@seoexpert.rs)

Benefiti Dhyana meditacije

Praksa Dhyane donosi dubok unutrašnji mir, emocionalnu stabilnost i osećaj jedinstva sa sobom i okolinom. Kontinuirano praktikovanje Dhyane može dovesti do stanja smirenosti i sreće koje ne zavisi od spoljašnjih okolnosti, već se održava iz unutrašnjeg izvora. Na najvišim nivoima, Dhyana vodi ka iskustvu potpune transcendencije, gde praktikant doživljava unutrašnju slobodu i samospoznaju.

Dhyana je meditacija koja produbljuje um i pruža uvide u najdublju prirodu postojanja, što je čini ključnom praksom za sve koji teže duhovnom prosvetljenju.

Neurologija meditacija

Na kraju, vredi samo dodati, da svaka meditativna aktivnost vodi meditanta iz budnog (beta stanja svesti) kroz prelazno u neko izmenjeno stanje više ili niže svesti. Za višu svest, to su  gama ili hiper gama talasi u stanjima prosvetljenja. Odnosno alfa, beta, teta, čak i delta talasi u nižim stanjima svesti.

Zbog količine religije, mitologije i mistike, ali i odsustva nauke, naša najdublja realnost koja sadrži sva stanja svesti još nije dovoljno osvetljena. Najnovije hipoteze nervnog sistema pokazuju, da se svest spušta najverovatnije do kvantnih interakcija tubulina citoskeleta sa kvantnim vakuumom ili poljem nulte tačke Univerzuma. U trećoj deceniji XXI veku fenomeni svesti dobijaju sve veći značaj, pa čekamo nove prodore i veze između nauke i mistike.

Postoji legenda koja kaže, da kad su se dvojica naučnika, na primer Rodžer Penrouz i Stjuart Hamerof, popeli na poslednju stepenicu na planini znanja i došli do svih istina, zatekli su dva monaha, kako tamo meditiraju milenijumima.

Ana Todorović Radetić

Ana Todorović-Radetić rođena je 22. juna 1980. godine u Dimitrovgradu. Kao diplomirani filolog za engleski jezik i književnost, ali i poznavalac bugarskog i ruskog, svoj profesionalni rad ostvaruje upravo u oblasti jezika, prevoda i lekture. Osnivač je prevodilačke agencije „Prevodioci Libra”.

Autor je romana „Cvetovi agave“ (2022), izdavač: Prometej, Novi Sad i pesničke zbirke „Kada sam bila ptica“ (2024), izdavač: Prometej, Novi Sad. Bavi se pisanjem recenzija, tekstova iz domena filologije, obrazovanja, pozorišta i kulture uopšte, kao i kreiranjem mapa uma. Član je grupe „Naučno tumačenje snova”, a poseduje i zvanje theta praktičara. Živi, radi i stvara u Beogradu. Udata je i majka je dva dečaka.

Dodaj komentar

Zaštita: *

Kontakti

Za svaku dodatnu informaciju oko procene prevoda, roka i cene:

Prevodilačka agencija Libra

Telefon: 065 36 70 320

Mejl: prevodiocibg@gmail.com.

Preporuka za čitanje:

Sarađujmo uz našu email listu:

Prijava
Loading

Nastavimo druženje na Fejsbuku:

Da li smo opravdali vašu pažnju?

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.